Prof. Gertruda Uścińska, p.o. Rektora Szkoły Głównej Mikołaj Kopernika wzięła udział w centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego. 15 sierpnia w całym kraju odbyły się uroczystości związane ze świętem Wojska Polskiego, które upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku.
Z udziałem najwyższych władz państwowych i kadry dowódczej sił zbrojnych w stolicy odbyły się centralne uroczystości obchodów święta Wojska Polskiego. Wzięła w nich udział prof. Gertruda Uścińska, p.o. Rektora Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. W katedrze polowej Wojska Polskiego odbyła się msza św. za ojczyznę i żołnierzy w 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. W samo południe na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Kulminacją centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego była defilada wojskowa, podczas której zaprezentowało się ponad 2500 żołnierzy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP i prawie 80 pocztów sztandarowych. Obok polskich żołnierzy na Wisłostradzie maszerowali żołnierze wojsk sojuszniczych – żołnierze amerykańscy, brytyjscy oraz rumuńscy stacjonujący w Orzyszu w woj. warmińsko-mazurskim w ramach grupy bojowej NATO (eFP). W defiladzie maszerowali także reprezentanci jednostek międzynarodowych stacjonujących w Polsce – Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód NATO z Elbląga, Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód ze Szczecina, polsko-litewsko-ukraińskiej brygady z Lublina, a także m.in. Eurokorpusu ze Strasburga, w którym Polska sprawuje obecnie dowództwo. Defiladzie pieszej towarzyszył przejazd ponad 200 jednostek sprzętu oraz przelot statków powietrznych.
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej 1920 r. Zwycięstwo polskiego wojska zadecydowało o zachowaniu niepodległości kraju i zatrzymało marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.
15 sierpnia został ogłoszony w 1923 r. Świętem Wojska Polskiego. Pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. Święto Wojska Polskiego ponownie obchodzone jest w połowie sierpnia. Od kilku lat elementem państwowych obchodów Święta stała się defilada wojskowa.