logo SGMK

Otwarcie Kolegium Nauk Medycznych w Olsztynie

Otwarcie kolegium nauk medycznych w Olsztynie

3 października 2023 r. w Olsztynie rozpoczął działalność Wydział Nauk Medycznych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

Dziekan prof. Andrzej Rynkiewicz podczas inauguracji zwracał uwagę, że Szkoła Główna im. Mikołaja Kopernika będzie kształcić przyszłych badaczy z dziedzin: astronomii, medycyny, filozofii i teologii, oraz ekonomii i prawa. To dyscypliny naukowe, które uprawiał Mikołaj Kopernik. W Olsztynie, gdzie spędził parę lat życia. będą się kształcić i prowadzić badania doktoranci medyczni.

„Mam nadzieję, że większość z nich ma taki talent do zaciekawienia światem, jak było w przypadku Kopernika. Liczymy na to, że w przyszłości będą to liderzy medycyny akademickiej w Polsce. Głównie na to liczymy” – powiedział podczas inauguracji prof. Rynkiewicz.

Zdaniem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego lokalizacja Kolegium w Olsztynie to hołd złożony astronomowi. Podobnego zdania była posłanka PiS Iwona Arent podkreślała, że uruchomienie Kolegium Nauk Medycznych w Olsztynie to nobilitacja dla regionu Warmii: „To okno na świat, przyszłość Olsztyna. Budowanie zasobu intelektualnego miasta. Akademia Kopernikańska to także ściąganie do nas sław, profesorów, naukowców w dziedzinie medycyny. To rozwój całego świata naukowego Warmii i Mazur”.

Inauguracja roku akademickiego odbędzie się na początku listopada.