Prof. dr hab. Gertruda Uścińska, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika wzięła udział w debacie eksperckiej „Przyszłość systemu zabezpieczenia społecznego w państwach UE” zorganizowanej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Uczestnikami dyskusji z udziałem Rektor SGMK byli także: prof. Piotr Broda-Wysocki z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Sebastian Koćwin, Wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Podczas debaty poruszono temat wydolności systemów, modeli finansowania, a także zakresu regulacji Unii w porządkach prawnych krajów członkowskich. Uczestnicy zastanawiali się, czy obecne systemy są w stanie sprostać wyzwaniom demograficznym (starzejące się społeczeństwa), gospodarczym (niestabilność rynku pracy) i społecznym (rosnące oczekiwania obywateli). Podkreślano potrzebę reform i zwiększenia efektywności. Analizowano różne podejścia – od systemów opartych na składkach (np. ZUS) po finansowanie z budżetu państwa. Zwrócono uwagę na konieczność zapewnienia stabilnych źródeł dochodu, w tym reformy składki zdrowotnej.
Poruszono temat, na ile UE powinna regulować kwestie społeczne, które tradycyjnie są domeną państw narodowych. Część uczestników broniła suwerenności krajów członkowskich, inni opowiadali się za większą koordynacją i solidarnością unijną.
Debatowano, jak zmieniający się rynek pracy (umowy niestandardowe, praca zdalna, gig economy) wpływa na system zabezpieczenia społecznego i jak dostosować system do tych zmian. Zaufanie do systemu emerytalnego uznano za kluczowy element jego stabilności. Wskazywano na potrzebę promowania dodatkowych form zabezpieczenia .
Dyskutowano także nad tym czy dostęp do mieszkania (np. mieszkania socjalne, dofinansowanie czynszu) powinien być traktowany jako integralna część systemu zabezpieczenia społecznego, zapewniająca godne życie.
Debata pokazała, że przyszłość systemów zabezpieczenia społecznego w UE wymaga reform, większej elastyczności oraz równowagi między odpowiedzialnością państw a możliwym wsparciem ze strony Unii Europejskiej.