Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

logo SGMK

Kongres naukowy FUTURIST OF THE YEAR 2024

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika z dumą informuje o sukcesie pierwszej edycji międzynarodowego, interdyscyplinarnego kongresu naukowego Futurist of The Year 2024. Trwające trzy dni święto nauki Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, kongres Futurist of The Year 2024 wraz z wydarzeniami towarzyszącymi – to największy w Europie Środkowej kongres naukowy skupiony na przyszłości. 

 

Zorganizowany po raz pierwszy przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika przy wsparciu partnerów i patronów kongres #FOTY2024 odbył się w Warszawie, 9-11 kwietnia 2024 roku.

 

Kongres naukowy Futurist of The Year to inicjatywa tworząca międzynarodowe i interdyscyplinarne miejsce debaty o przyszłości technologii, ekonomii i edukacji. Prelegentami kongresu byli wybitni naukowcy, futurolodzy i eksperci z najlepszych ośrodków naukowych i badawczych na świecie. Kongres zainaugurował wykład laureata Nagrody Nobla, prof. Didiera Queloza pod tytułem “Rewolucja egzoplanet śladami Kopernika”.

 

Pierwszego dnia kongresu tematyka dnia dotyczyła przyszłości technologii, drugiego dnia przyszłości finansów, a w ostatnim dniu przyszłości edukacji i nauki. Uroczystego otwarcia kongresu dokonał JM dr Piotr Turek, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

 

Kongres FOTY2024 w liczbach:

29 prelegentów: Grupa światowej klasy naukowców, w tym laureat nagrody Nobla, którzy razem opublikowali ponad 1,500 artykułów naukowych i książek oraz zdobyli ponad 100 międzynarodowych nagród.

Ponad 600 uczestników na miejscu

Ponad 25 godzin transmisji na żywo: Kilkanaście tysięcy obserwujących online, co pozwoliło na globalny zasięg transmisji na żywo i relacji z kongresu.

100 godzin rozmów, paneli i dyskusji: Zawarte w formalnych sesjach oraz podczas przerw kawowych i spotkań kuluarowych.

45 różnych sesji tematycznych: Zorganizowanych w ciągu trzech dni, w tym panele dyskusyjne, prezentacje i warsztaty, które dotykały kluczowych tematów z przyszłości technologii, finansów, edukacji i nauki.

15 paneli dyskusyjnych: Skupiających się na najbardziej aktualnych i palących kwestiach, z udziałem ekspertów o międzynarodowej renomie.

10 wykładów specjalnych dla studentów i doktorantów SGMK – prowadzonych przez naukowców, futurologów i specjalistów z najważniejszych ośrodków naukowych świata jak na przykład  – Prof. Mariarosaria Taddeo, Prof. Mark Coeckelbergh, Jonathan Brill, Dr. Ousmène Jacques Mandeng, Dr. Michael L. Brodie, Gerd Leonhard, Thomas Frey, czy Prof. Peter C. Bishop.

5 kluczowych warsztatów: Prowadzonych przez uznanych liderów myśli, które pozwoliły uczestnikom zgłębić specyficzne zagadnienia i umiejętności.

Tysiące interakcji: Każda sesja generowała liczne pytania i komentarze zarówno w sali, jak i przez platformy internetowe, odzwierciedlając wysoki poziom zaangażowania uczestników.

Niezmierzone momenty inspiracji: Tysiące uśmiechów i „aha” podczas odkrywania nowych idei i rozwiązań, które będą miały wpływ na przyszłe kierunki badawcze i rozwojowe.

100% zachwyconych prelegentów zagranicznych

„Znakomite przyjęcie kongresu przez uczestników i prelegentów przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania. Zgromadziliśmy myślicieli i wizjonerów, którzy w obliczu dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji i jej potencjalnego wpływu na świat podkreślili, jak niezbędne są dzisiaj takie inicjatywy. Wartość edukacyjna zgromadzonych materiałów filmowych jest imponująca, a wyrażona przez prelegentów ochota do dalszej współpracy i prowadzenia wykładów dla naszych studentów otwiera nowe horyzonty dla polskiej edukacji, tworząc niezwykłe możliwości rozwoju i networkingu. Centralną ideą naszej uczelni od początku było zapewnienie, aby studenci w Polsce mieli bezpośredni dostęp do wiedzy oferowanej przez profesorów z najbardziej renomowanych uniwersytetów świata. Dążymy do tego, by wybitni naukowcy przyjeżdżali do nas, eliminując potrzebę wyjazdów naszych studentów za granicę w poszukiwaniu jakości edukacji, a ten kongres okazał się świetnym środkiem do osiągnięcia tego celu.” – powiedział w trakcie wystąpienia podsumowującego kongres dr Piotr Turek, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

Naukowcy Cambridge, Harvard, Oxford O PRZYSZŁOŚCI TECHNOLOGII 

| Pierwszy dzień kongresu

 

W pierwszym dniu kongresu debata toczyła się wokół technologii, w szczególności sztucznej inteligencji i ich wpływu na naszą przyszłość i funkcjonowanie w obszarach biznesu, uniwersytetu, czy całego Państwa. Jak przygotować się na erę automatyzacji opartej o AI, o etyce sztucznej inteligencji w obronności, o filozofii, sile i ograniczeniach nauki o danych, czy o tym czy przyszłość sztucznej inteligencji będzie demokratyczna? – dyskutowali i wciągali w polemikę uczestników kongresu znakomici prelegenci. Wśród nich znależli się wybitni naukowcy i eksperci swoich dziedzin z najważniejszych ośrodków naukowych na świecie:

 

prof. Didier Queloz (Uniwersytet w Cambridge i ETH Zurych),

Jonathan Brill (Futurolog),

prof.  John Tasioulas (Uniwersytet Oksfordzki),

prof. Michael l. Brodie (Uniwersytet Harvarda i M.I.T.),

prof. Mariarosaria Taddeo (Uniwersytet Oksfordzki oraz Instytut Alana Turinga),

dr Dorothea Baur (Baur Consulting),

prof. Mark Coeckelbergh (Uniwersytet Wiedeński),

prof. Nick Bostrom (Oxford University Future of Humanity Institute).

 

PLEBISCYT – Futurist of The Year 2024

 

Zwieńczeniem pierwszego dnia kongresu była Ceremonia wręczenia nagród w plebiscycie “FUTURIST OF THE YEAR 2024. Poznaliśmy laureatów, wybitne osobowości, osoby zasłużone dla przyszłości zostały nagrodzone za znaczący wkład i działalność w danej dyscyplinie w dziewięciu kategoriach: Wolontariat, Energia, Astronomia, Filozofia/Psychologia, Technologia, Cyberbezpieczeństwo, Bankowość, Medycyna, Ekonomia.

Laureatami pierwszego plebiscytu FUTURIST OF THE YEAR 2024 zostali:

 

Futurist of The Year | ASTRONOMIA – dr. hab. Maciej Mikołajewski

Futurist of The Year | GOSPODARKA – Tomasz Biernacki

Futurist of The Year | BANKOWOŚĆ – prof. Paul Krugman

Futurist of The Year | MEDYCYNA – Beata Drzazga

Futurist of The Year | TECHNOLOGIA – Michał Świerczewski

Futurist of The Year | FILOZOFIA/PSYCHOLOGIA – Dr Jordan Peterson

Futurist of The Year | CYBERBEZPIECZEŃSTWO – Jarosław Królewski

Futurist of The Year | ENERGIA – Wojciech Dąbrowski 

Futurist of The Year | CHARYTATYWNOŚĆ – Rafał Brzoska i Omenaa Mensah

 

“Bardzo się cieszę, że do najwybitniejszych plebiscytu Futurist of The Year kapituła postanowiła dołączyć i nagrodzić naszego przyjaciela z Zachodu, wybitnego ekonomistę Paula Krugmana, z którym współpracuję w City University of New York. Profesor Krugman przyjedzie do Polski i będzie w tym samym miejscu, w którym dzisiaj stoimy. Dziękuję jeszcze raz” – powiedział prof. Konrad Raczkowski z City University of New York, który odebrał nagrodę w imieniu prof. Paula Krugmana i poinformował, że prof. Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii przyjedzie osobiście do Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika jeszcze w tym roku w czerwcu.

 

Kapituła plebiscytu zdecydowała również o przyznaniu NAGRÓD SPECJALNYCH | Futurist of The Year 2024, następującym osobom: prof. Didier Queloz, Jonathan Brill, prof. John Tasioulas, dr Michael L. Brodie, dr Dorothea Baur, prof. Mark Coeckelbergh, dr Ousmène Jacques Mandeng, Thomas Frey, prof. Peter C Bishop.

 

Komisja konkursowa Plebiscytu Futurist of The Year 2024 obradowała w składzie wybitnych osobistości świata nauki, naukowców, specjalistów i praktyków: Prof. Marios Loukas, Prof. Peter C. Bishop, Prof. Saša Horvat, Zofia Bugajna-Kasdepke, Mgr. Inż. Nikola Bukowiecka, Agnieszka Kępińska-Sadowska, Grzegorz Piwnicki, Karol Sadaj, Łucja Woźnica, Anna Żywiołek, Philipp Eichholzer.

 

Naukowcy i eksperci z Harvard, Singularity University, Accenture, Związku Banków Polskich i Narodowego Banku Polskiego O PRZYSZŁOŚCI FINANSÓW

| Drugi dzień kongresu

 

Drugiego dnia kongresu debata toczyła się wokół finansów, bankowości, cyfryzacji tych obszarów i jej wpływu na przyszłość finansów w obliczu nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji oraz wpływu na przyszłość naszego funkcjonowania w obszarach biznesu, uniwersytetu, czy całego Państwa.

 

Jak nowe technologie i zmieniające się oczekiwania klientów kształtują innowacyjne produkty i usługi oferowane przez banki komercyjne, o tym czy większość pieniędzy jest już cyfrowa, czym jest platforma rozwiązywania problemów oparta na sztucznej inteligencji, jak powinniśmy tworzyć trajektorię przyszłości nadchodzących epokowych zmian, o tym czy wojna niemilitarna jest przyszłością, czy może już teraźniejszością, a także o predykcjach w bankowości centralnej i jaka będzie wspólna przyszłość finansów i nauki – na te tematy dyskutowali i wciągali w polemikę uczestników kongresu nasi znakomici prelegenci. Wśród nich znaleźli się wybitni naukowcy i eksperci swoich dziedzin z najważniejszych ośrodków naukowych na świecie i w Polsce:

 

 

dr Mark Esposito (Uniwersytet Harvarda)

prof. Michael l. Brodie (Uniwersytet Harvarda i M.I.T.)

dr Ousmène Jacques Mandeng (Accenture i Harvard Review)

dr Tadeusz Białek (Prezes Związku Banków Polskich)

Agnieszka Bochacka (Singularity University, PwC)

prof. Konrad Raczkowski (City University of New York)

Gary A. Bolles (Singularity University)

gen. Cezary Janowski (Sztab Generalny Wojska Polskiego)

dr Tomasz Pawlonka (Związek Banków Polskich)

 

 

Światowa czołówka futurologii i znakomici naukowcy o przyszłości nauki i edukacji

| Trzeci dzień kongresu

 

Debata w ostatnim dniu kongresu poświęcona była przyszłości edukacji i nauki, w tym dyskusji o tym jaka transformacja nauczania i rynku pracy nas czeka w związku z pojawianiem się nowych technologii eksponencjalnych, np. sztucznej inteligencji. Jaki te zmiany będą miały wpływ na funkcjonowanie biznesu, ośrodków nauki, gospodarki Państwa?

 

O tym jak nowe technologie wpłyną na przyszłość edukacji i nauki, jaki wpływ wywrze sztuczna inteligencja i inne technologie eksponencjalne na edukację, pracę i społeczeństwa w najbliższym dziesięcioleciu. Czy czeka nas nowa koncepcja edukacji i prawdziwy skok w przyszłość, o możliwościach finansowania nauki, wsparcia publicznego i prywatnego budowy kapitału żelaznego uczelni i przyszłości szkolnictwa wyższego w świecie gwałtownej digitalizacji, o tym co łączy futurologię i edukację i w końcu o tym, czy ostatecznie AI nas zje? – debatowali wciągając w dyskusję uczestników kongresu prelegenci kongresu naukowego Futurist of The Year. 

 

Wśród nich znaleźli się światowej sławy futurolodzy, wybitni naukowcy i eksperci swoich dziedzin z najważniejszych ośrodków na świecie i w Polsce:

 

Gala wręczenia nagród finału konkursu „Dom Kopernika”

 

Zwieńczeniem trzeciego dnia kongresu i ostatnim punktem programu futurologicznego kongresu naukowego Futurist of The Year 2024, była Gala wręczenia nagród finału konkursu „Dom Kopernika”. Po pierwszym etapie konkursu dla maturzystów, studentów i absolwentów 30 osób zostało nagrodzonych udziałem w kongresie naukowym Futurist Of The Year 2024. W finale konkursu “Dom Kopernika” wzięło udział 5 uczestników. Spośród 5 finalistów komisja konkursowa wyłoniła dwoje zwycięzców, którzy zostali nagrodzeni podczas Gali wręczenia nagród w ostatni dniu kongresu FOTY2024. Serdecznie gratulujemy!

Gerd Leonhard (futurolog, jeden z najlepszych mówców świata)

Thomas Frey (futurolog, w rankingu Google najlepszy futurolog na świecie)

prof. dr hab. Krzysztof M. Górski (Akademia Kopernikańska, NASA)

prof. Andrzej Dragan (Uniwersytet Warszawski, Narodowy Uniwersytet w Singapurze)

dr Jakub Morze (najmłodszy profesor SGMK, Uniwersytet Technologiczny w Chalmers)

dr Saša Horvat (Uniwersytet w Rijece, SGMK)

prof. Wesley Rosslyn-Smith (Uniwersytet w Pretorii)

Karolina Wilamowska (European LegalTech Association)

prof. Peter C. Bishop (futurolog, profesor ds. przewidywania strategicznego na Uniwersytecie w Houston)

Nikola Bukowiecka (University of Rhode Island, Harvard i NASA)

  

 

 

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika zorganizowała również wydarzenia towarzyszące Kongresowi #FOTY2024 równolegle trwała konferencja naukowa “Debata Kolegiów SGMK” w czterech obszarach kopernikańskich, czyli w Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych, Kolegium Nauk Medycznych, Kolegium Filozofii i Teologii, Kolegium Nauk Prawnych. W gmachu Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika przez trzy dni odbywały się zajęcia dla studentów z prelegentami kongresu, a także finał Konkursu “Dom Kopernika”.

 

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika jest nowym ośrodkiem akademickim na mapie Europy Środkowej, który czerpie inspirację bezpośrednio z osiągnięć jednego z najwybitniejszych polskich naukowców, Mikołaja Kopernika. Od samego rozpoczęcia działalności SGMK stawia na wysoką jakość nauczania, interdyscyplinarność i międzynarodowość.

 

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami konferencyjnymi oraz relacją wideo z kongresu ->  www.youtube.com/futuristoftheyear  oraz do zapoznania się z informacjami na stronie www.futuristoftheyear.com.

Scroll to Top
Skip to content