NASA opublikowała wyjątkowe zdjęcie Galaktyki Andromedy (M31). Obraz powstał z połączenia danych z licznych teleskopów naziemnych i kosmicznych, ukazując Andromedę w niespotykanej dotąd szczegółowości i w wielu zakresach promieniowania – od rentgenowskiego, przez ultrafiolet, światło widzialne, aż po podczerwień i fale radiowe.

Foto: Facebook/Chandra X-ray Observatory
Galaktyka w Andromedzie, oddalona o około 2,5 miliona lat świetlnych, to największa i najbliższa nam duża galaktyka spiralna. Jej struktura przypomina Drogę Mleczną, co czyni ją niezwykle ważnym obiektem badań nad ewolucją i budową galaktyk. To właśnie dzięki obserwacjom M31 w latach 60. XX wieku naukowcy dokonali przełomu w badaniach nad ciemną materią.
Andromeda jest najodleglejszym obiektem we Wszechświecie, który – przy sprzyjających warunkach – można dostrzec nieuzbrojonym okiem. Na ciemnym, bezchmurnym niebie z dala od świateł miejskich, widoczna jest jako subtelna mgiełka. Jeszcze lepszy efekt można uzyskać, korzystając z lornetki – również z terenu Polski, zwłaszcza jesienią.
Zainteresowanie Andromedą nie wynika wyłącznie z jej piękna. Za około 4 miliardy lat galaktyka ta zderzy się z naszą Drogą Mleczną, dając początek nowemu, większemu układowi galaktycznemu.
Źródło: Nauka w Polsce, NASA.