Marzenie alchemików o przemianie ołowiu w złoto zostały spełnione. Naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) dokonali transmutacji ołowiu w złoto, wykorzystując do tego największy i najsilniejszy akcelerator cząstek na świecie, czyli Wielki Zderzacz Hadronów (LHC). Wyniki wraz z opisem badań ukazały się na łamach pisma „Physical Review C”.
Eksperyment przeprowadzono w ramach projektu ALICE (A Large Ion Collider Experiment), jednego z kluczowych programów badawczych w CERN. W jego trakcie zderzano wiązki jonów ołowiu poruszające się z prędkością bliską prędkości światła. W niektórych przypadkach jony nie zderzały się bezpośrednio, lecz mijały się bardzo blisko siebie. W takich sytuacjach intensywne pola elektromagnetyczne generowały impulsy energii, które powodowały wyrzucenie trzech protonów z jądra ołowiu — zamieniając je w jądro złota. Te jądra złota są niestabilne i po uderzeniu w aparaturę eksperymentalną rozpadają się na pojedyncze protony, neutrony i inne cząstki. Złoto istnieje tylko przez ułamek sekundy.

W publikacji uczeni poinformowali, że w latach 2015–2018 zderzenia w LHC stworzyły 86 miliardów jąder złota, dając łącznie około 29 pikogramów cennego kruszcu (pikogram to jedna bilionowa grama).
Źródło: dzienniknaukowy.pl, CERN, Nature, Live Science