Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Nowe implanty dla pacjentów z wadami klatki piersiowej

Dzięki przełomowej metodzie testów wykorzystanej przez  Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny badacze opracowali innowacyjne implanty. Średnio oddychamy 16 milionów razy w ciągu dwóch lat. Testy powinny zająć tyle samo czasu, jednak badacze Łukasiewicz – PIT wystawili wszczepy na takie obciążenie w ciągu miesiąca.

Nowe implanty eliminują potrzebę stosowania drutu, co sprawia, że nie tylko są stabilniejsze, ale także bardziej komfortowe i mniej bolesne dla pacjenta. To innowacja stworzona przez BHH Mikromed, Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Łukasiewicz – PIT, we współpracy z chirurgami Kliniki Chirurgii Wad Rozwojowych Dzieci i Traumatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Ma ona zwiększyć komfort pacjenta w przypadku korygowania wad klatki piersiowej.

W nowym implancie wyeliminowano drut, zastępując go stalowymi „łapkami”, które chwytają żebro i mocują wszczep za pomocą odpowiednio dokręconej śruby. Żebra nie są nawiercane. Nowy implant zapewnia stabilność, dzięki czemu nie uszkadza żeber, tkanek ani narządów. Noszenie go jest bardziej stabilne, wygodne i przede wszystkim mniej bolesne.

Przez dwa lata człowiek robi ok. 16 milionów wdechów i wydechów. Testując implanty do korygowania klatki piersiowej na sztucznych żebrach, powinno się zatem robić to także przez dwa lata. Ale badacze z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego przyspieszyli proces testowania i skrócili go do miesiąca, zachowując tę samą, imponującą liczbę ruchów implantu. Wszystko po to, by pacjenci z deformacjami klatki piersiowej mogli – po wszczepieniu tych implantów – żyć bardziej komfortowo.

Zanim implant zostanie wszczepiony pacjentowi, musi przejść szczegółowe testy. Odbywają się one w Łukasiewicz – PIT, gdzie sprawdza się aż dziesięć różnych rozmiarów wszczepów. Badacze skonstruowali specjalne stanowisko, w którym na implantach przyczepionych do wydrukowanych na drukarce 3D żeber, symuluje się siłę ludzkiego oddychania.

Artykuły wiadomości ze świata nauki ukazują się w ramach cyklu popularyzującego naukę na stronie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.
Logotyp Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika
Międzynarodowość, Interdyscyplinarność, Wysoka Jakość Nauczania

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika (SGMK) jest uczelnią publiczną, która została założona w 2023 roku w 550. rocznicę urodzin –najwybitniejszego z polskich uczonych Mikołaja Kopernika. SGMK realizuje działalność naukową, badawczą i dydaktyczną dostosowując nauczanie do wyzwań przyszłości i bieżących potrzeb rynku, integrując wiedzę z różnych dyscyplin nauki i nawiązując współpracę z najlepszymi naukowcami i specjalistami z Polski i świata.

Przejdź do treści