W dniu 12 czerwca 2025 r. w Hali Kultury w Łomży odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Samorząd AI. Prawne uwarunkowania wykorzystania sztucznej inteligencji w administracji samorządowej”, organizowana przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach VIII Forum Społeczno-Gospodarczego 2025, które odbyło się w tym roku pod hasłem: „Cyfryzacja życia publicznego i społecznego”.
Konferencja zgromadziła liczne grono ekspertów z zakresu prawa, administracji publicznej, informatyki oraz praktyków samorządowych i przedstawicieli sektora nowych technologii. Dyskusje koncentrowały się na aktualnych wyzwaniach związanych z implementacją sztucznej inteligencji (AI) w funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego oraz na aspektach prawnych, etycznych i organizacyjnych tego procesu.
Interdyscyplinarne panele i eksperckie dyskusje
Wystąpienia wprowadzające dot. sztucznej inteligencji w administracji publicznej na poziomie lokalnym i regionalnym” wygłosili: dr Daniel Milewski, Prorektor Warszawskiej Uczelni Biznesu i Psychologii „Moderna”, dr Adam Ciszkowski, Prezes Związku Samorządów Polskich oraz Marcin Dendler, Public Policy Director, Polska Izba Sztucznej Inteligencji. Eksperci omówili realne zastosowania AI w pracy urzędów samorządowych oraz zaprezentowali przykłady projektów już wdrażanych na poziomie lokalnym.
W trakcie konferencji odbyło się kilka tematycznych paneli, które pozwoliły na kompleksowe ujęcie problematyki AI w samorządzie.
W panelu „Znaczenie prawnych aspektów wykorzystania sztucznej inteligencji dla transformacji cyfrowej administracji samorządowej” udział wzięli: prof. Fabrizio Giulimondi (Rzym), dr hab. Karol Dobrzeniecki, dr Joanna Wrona-Viugt, dr Michał Sopiński, prof. AWS oraz dr inż. Mariusz Misiak, prof. SGMK.
Dyskusja skupiła się na zagadnieniach legislacyjnych i regulacyjnych, które determinują możliwości stosowania AI w administracji publicznej.
Swoje perspektywy podczas panelu „Rewolucja AI – nowe narzędzia w rękach samorządów” zaprezentowali: dr Mariusz Zagórski, Paweł Pisarczyk, Paweł Ciesielski, Eugeniusz Wiśniewski oraz Wojciech Nowak. Prelegenci przedstawili konkretne przykłady technologicznych rozwiązań, które wspierają efektywność i przejrzystość administracji.
Ostatnia sesja miała charakter podsumowujący i była przestrzenią do dyskusji o odpowiedzialności, bezpieczeństwie danych i roli edukacji w skutecznym wdrażaniu AI. W panelu „Prawne i praktyczne wyzwania stosowania sztucznej inteligencji w administracji samorządowej” głos zabrali: dr Beata Zięba, dr Cezary Małozięć, dr Rafał Stasikowski, dr Artur Krukowski, dr Mariusz Chrzanowski.
Konferencja miała wymiar międzynarodowy – część prelegentów reprezentowała instytucje zagraniczne, a całość spotkania była transmitowana online, co pozwoliło na szerokie uczestnictwo środowisk akademickich, samorządowych i technologicznych z całej Polski i spoza jej granic.