Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Pierwsze polskie połączenie kwantowe przy użyciu technologii QKD

W Wojskowej Akademii Technicznej zaprezentowano pierwsze polskie połączenie kwantowe, uzyskane z zastosowaniem polskich urządzeń i krajowej technologii, gwarantujące pełne bezpieczeństwo przesyłania informacji.

Pionierskie połączenie między Wojskową Akademią Techniczną a Ministerstwem Cyfryzacji z wykorzystaniem polskich układów kwantowej dystrybucji klucza (QKD) pokazało możliwości zwiększenia niezależności cyfrowej i potencjał krajowych urządzeń w zakresie bezpiecznej łączności. Opracowana technologia łączności kwantowej gwarantuje pełną odporność na przechwycenie przesyłanych informacji.

Narzędzie – System Modularnych Układów Kwantowej Kryptografii Optycznej – powstało w ramach projektu OptoKrypt realizowanego przez konsorcjum w składzie: Instytut Optoelektroniki WAT (lider), TELDAT Sp. z o.o. i NASK Państwowy Instytut Badawczy, finansowanego przez NCBR. Projekt zainicjowały i nadzorują Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, wyznaczając jako gestor nowe standardy i kierunki rozwoju w bezpieczeństwie przesyłania danych. Rozwiązanie jest kluczowym elementem europejskiej inicjatywy łączności satelitarnej.

Technologia QKD gwarantuje pełną odporność na przechwycenie i podsłuchiwanie przesyłanych informacji. W obliczu rosnących zagrożeń cybernetycznych, w tym ze strony komputerów kwantowych, zdolność do zabezpieczania strategicznej komunikacji ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa.

Demonstracyjne połączenie między Wojskową Akademią Techniczną a Ministerstwem Cyfryzacji wykorzystało dwa zestawy QKD oraz węzeł zaufany w NASK. Połączenie zostało zabezpieczone protokołem IPSEC z szyfrowaniem AES-256, co zapewnia pełną odporność na przechwycenie danych.

Projekt OptoKrypt to innowacyjne podejście do ochrony strategicznej komunikacji w obliczu rosnących zagrożeń cybernetycznych – gwarantuje pełną ochronę przesyłanych informacji przed przechwyceniem, nawet przez komputery kwantowe.

Artykuły wiadomości ze świata nauki ukazują się w ramach cyklu popularyzującego naukę na stronie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.
Logotyp Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika
Międzynarodowość, Interdyscyplinarność, Wysoka Jakość Nauczania

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika (SGMK) jest uczelnią publiczną, która została założona w 2023 roku w 550. rocznicę urodzin –najwybitniejszego z polskich uczonych Mikołaja Kopernika. SGMK realizuje działalność naukową, badawczą i dydaktyczną dostosowując nauczanie do wyzwań przyszłości i bieżących potrzeb rynku, integrując wiedzę z różnych dyscyplin nauki i nawiązując współpracę z najlepszymi naukowcami i specjalistami z Polski i świata.

Przejdź do treści