Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

„Popularyzator Nauki” – zachęcamy do udziału w konkursie!

Trwa nabór do XX edycji konkursu „Popularyzator nauki”. Inicjatywa skierowana jest do naukowców, dziennikarzy, animatorów, zespołów i instytucji, które dzielą się swoją wiedzą w przystępny i zachęcający sposób. Zgłoszenia można nadsyłać do 15 września.

Konkurs Popularyzator Nauki jest organizowany przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej. Nagradzani są w nim ludzie i instytucje, którzy popularyzują naukę, pomagają innym bliżej poznać i lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową.

Kategorie konkursowe

Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach:

  • Naukowiec: dla osób z tytułem doktora lub wyższym, które popularyzują naukę.
  • Animator: dla osób indywidualnie popularyzujących naukę, które nie posiadają tytułów naukowych, np. studenci, doktoranci, pracownicy administracyjni uczelni.
  • Zespół: dla grup osób, które razem popularyzują naukę, np. koła naukowe, zespoły projektowe, grupy animatorów nauki.
  • Instytucja: dla instytucji naukowych i pozanaukowych, takich jak instytuty badawcze, centra nauki, organizacje pozarządowe.
  • Media: dla dziennikarzy, zespołów redakcyjnych, blogerów i twórców stron internetowych zajmujących się popularyzacją nauki.

Kapituła konkursu spośród wszystkich zgłoszeń wybierze również laureata nagrody głównej. Może to być popularyzator – osoba, zespół lub instytucja – kandydujący w dowolnej kategorii konkursowej.

Jak zgłosić swój udział?

Zgłoszenia można wysyłać do 15 września. Kandydatury należy zgłaszać za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie serwisu Nauka w Polsce. Tam również znajduje się regulamin konkursu. Zgłoszenia do Konkursu można dokonać zarówno w imieniu własnym, jak i w imieniu osób trzecich. Ważne jest, aby zgłaszana aktywność trwała co najmniej dwa lata. Wyniki zostaną ogłoszone w grudniu 2024 roku.

Konkurs jest realizowany ze wsparciem środków z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Scroll to Top
Skip to content