„W dyskusji o tym, jak w przyszłości uregulować zasady ustalania i obliczania składki zdrowotnej konieczne jest merytoryczne i konstruktywne podejście” – podkreśliła w wywiadzie dla telewizji wpolsce.pl, prof. dr hab. Gertruda Uścińska, rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.
Prof. Uścińska wskazała na kluczowe kwestie dotyczące zmian w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podkreśliła, że zasady te powinny być proste, transparentne i zrozumiałe dla obywateli, zwłaszcza tych, którzy są zobowiązani do ich płacenia.
Rząd zapowiedział konsolidację fiskalną jeszcze w tym roku, co ma na celu zapobieżenie przekroczeniu długu publicznego. Wysoki dług publiczny wpływa na życie obywateli, prowadząc do podwyżek podatków i wzrostu kosztów życia poprzez inflację. W przygotowaniu są cztery projekty zmian w zasadach naliczania składki zdrowotnej. Prof. Uścińska zwróciła uwagę na konieczność patrzenia zarówno na bliższą, jak i dalszą przyszłość.
Rektor SGMK przywołała dane GUS, z których wynika, że w 2023 roku na ochronę zdrowia w Polsce wydano 241,6 mld złotych, tj. 7,1% PKB, to wzrost o 45,4 mld zł w stosunku do roku ubiegłego. Wskazała, że w ubiegłym roku ZUS przekazał do NFZ 137,6 mld zł z tytułu pobranej składki zdrowotnej od pracowników, przedsiębiorców i zleceniobiorców. Ta struktura wpływów musi być brana pod uwagę – zaznaczyła prof. Uścińska. Wg Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika zasadne jest zastanowienie się, jak uprościć te przepisy osiągając zakładane cele.
Jej zdaniem niepokojące są zapowiedzi porządkowania systemu emerytalnego. Konieczne jest uregulowanie emerytur groszowych. Dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów – 13. i 14. Emerytura – są to specjalne świadczenia nieskładkowe, których wypłata powinna być zabezpieczona z tytułu polityki gospodarczej, rynku pracy i pobieranych podatków. Są one gwarantowane ustawowo.
Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu z prof. Uścińską, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.