Przedstawiamy prelegentów Kongresu naukowego FOTY 2024, Konkurs Wydawnictwa „Dom Kopernika” – konferencja prasowa w SGMK

18 marca w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika w Warszawie odbyła się konferencja prasowa ws. Projektu Dom Kopernika i Kongresu naukowego Futurist of The Year 2024.

Konferencja rozpoczęła się wystąpieniem JM Rektora SGMK dr. Piotra Turka, który podsumował pierwszy etap Konkursu „Dom Kopernika” realizowanego w ramach projektu Dom Kopernika Akademii Kopernikańskiej, jednocześnie poinformował, że już w najbliższą środę zgodnie z harmonogramem zostanie ogłoszonych 30 osób, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu konkursu, czyli do finału, który odbędzie się w trakcie Kongresu Futurist of The Year w dniach 9 – 11 kwietnia 2024 r. Uczestnicy finału osobiście poznają światowej sławy naukowców i futurologów w trakcie finału, który jest wydarzeniem towarzyszącym kongresowi a zwycięzcy konkursu, którzy zdobędą miejsce na studiach w Kolegium Ekonomii i Zarządzania Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Warszawie zostaną ogłoszeni podczas Gali wręczenia nagród Dom Kopernika, trzeciego dnia kongresu #FOTY2024.

W odpowiedzi na liczne zainteresowanie i kierowane zapytania do SGMK rektor poinformował również, że będzie jeszcze możliwość zdobycia wejściówki na Kongres Futurist of The Year 2024 i to w ramach konkursu, który zostanie ogłoszony już w najbliższą środę.

Wydawnictwa Dom Kopernika – konkurs dla redakcji studenckich

Podczas konferencji został ogłoszony również nabór do trzeciego strumienia wsparcia w ramach projektu Dom Kopernika – „Wydawnictwa Dom Kopernika”.

W konkursie „Wydawnictwa Dom Kopernika” zapraszamy studentów wszystkich uczelni w kraju do zgłaszania swoich pomysłów na wsparcie już istniejącego lub utworzenia nowego kwartalnika naukowego.

„Wydawnictwa Dom Kopernika” to konkurs, w którym można wygrać:

1. Mentoring i wsparcie przy opracowywaniu swojego wydawnictwa, jego składaniu, drukowaniu i dystrybucji.
  2. ⁠Pomoc grafików przy złożeniu kwartalnika studenckiego.
  3. ⁠Wydruk do 1000 egzemplarzy.
  4. ⁠Dostarczenie i wsparcie dystrybucji.

Zapraszamy studenckie zespoły redakcyjne do składania zgłoszeń na stronie: domkopernika.pl/wydawnictwa/

Zachęcamy również do udziału w trwającym naborze do Konkursu „Start-Up Dom Kopernika” skierowanego do młodych przedsiębiorczych osób -> domkopernika.pl/start-up/

Trzydniowe Święto Nauki SGMK, składać się będzie z 3 równoległych wydarzeń: Kongresu naukowego Futurist of The Year 2024, Finału konkursu Dom Kopernika oraz Konferencji naukowej Kolegiów Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

Rektor poinformował również z satysfakcją, że w organizowanym przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika Trzydniowym Święcie Nauki udział wezmą, światowej sławy naukowcy i futurolodzy, w tym noblista, profesorowie takich uczelni jak Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet w Stanford, czy Uniwersytet Oksfordzki. Znamienici profesorowie spośród prelegentów kongresu poprowadzą również zajęcia dla doktorantów Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. „Sprowadzamy Harvard do Polski” to zadanie nałożone na naszą uczelnie realizujemy i cieszymy się, że nam się udaje organizować tak znamienitych wykładowców dla studentów SGMK. Warto u nas studiować – podsumował Rektor dr Piotr Turek.

Światowej sławy naukowcy i futurolodzy

Punktem kulminacyjnym konferencji była prezentacja prelegentów Kongresu naukowego Futurist of The Year 2024 – sylwetki światowej sławy naukowców, futurologów i pozostałych znamienitych mówców przedstawił Philipp Eichholzer, Dyrektor ds. Międzynarodowych i Rozwoju Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

Prelegenci Kongresu naukowego Futurist of The Year 2024:

PROF. DIDIER QUELOZ – światowej sławy astronom, Laureat Nagrody Nobla w fizyce profesor na Uniwersytecie w Cambridge i Genewie,

PROF. MICHAEL L. BRODIE – ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji i big data, profesor na Uniwersytecie Harvarda i M.I.T.,

PROF. NICK BOSTROM – filozof, założyciel Oxford University Future of Humanity Institute, profesor na Uniwersytecie Oksfordzkim,

JONATHAN BRILL – futurolog, „legenda (futurologii) Doliny Krzemowej”,

PROF. PETER C. BISHOP – futurolog, były dyrektor programu Future Studies i profesor ds. przewidywania strategicznego na Uniwersytecie w Houston,

GERD LEONHARD – futurolog, jeden z najlepszych mówców na świecie,

PROF. MARK COECKELBERGH – profesor filozofii mediów i technologii, Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Technologii i Filozofii, profesor na Uniwersytecie Wiedeńskim,

DR TADEUSZ BIAŁEK – Prezes Związku Banków Polskich,

LENA NOWACZEK – laureatka światowej nagrody RISE CHALLENGE 2022, aktualnie związana z Uniwersytetem w Nawarze,

DR KAROLINA WILAMOWSKA – TOP 25 prawniczek FORBES 2022, członkini Instytutu Legal Tech i Centrum Mediacji Naczelnej Rady Adwokackiej,

PROF. JOHN TASIOULAS – etyk i filozof prawa, założyciel Instytutu Etyki w Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu Oksfordzkiego,

GEN. CEZARY JANOWSKI – Szef Zarządu Planowania Operacyjnego i Szkolenia w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego,

DR OUSMÈNE MANDENG – ekspert Accenture, założyciel i dyrektor Kolegium Doradztwa Strategicznego Economics Advisory,

THOMAS FREY – futurolog, w rankingu Google najlepszy futurolog na świecie,

PROF. ANDRZEJ DRAGAN – fizyk, znakomity mówca i popularyzator nauki, ceniony na całym świecie artysta, profesor na Uniwersytecie Warszawskim.

Konferencja zakończyła się wykładem otwartym pt. Zapiski Mikołaja Kopernika w drukach Biblioteki „Hosianum” w Olsztynie, który wygłosił Ks. Tomasz Garwoliński, Dyr. Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum.