Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Przełomowe badania w leczeniu nowotworów otrzewnej

Badaczka z Uniwersytetu Przyrodniczego we  Wrocławiu opracowuje zaawansowaną metodę terapeutyczną, która może okazać się przełomowa w leczeniu wysoce opornych na standardowe terapie nowotworów otrzewnej

Nowotwory otrzewnej w odróżnieniu od takich nowotworów, jak rak piersi czy jelita grubego zazwyczaj są wynikiem przerzutów, co sprawia, że ich leczenie wymaga bardziej złożonych i zaawansowanych technologii. W tym kontekście badania prowadzone przez prof. Agatę Mikołajczyk-Martinez z Katedry Biochemii i Biologii Molekularnej są niezwykle cenne. Nowotwory otrzewnej stanowią wyjątkowo trudny problem kliniczny i ze względu na swoją specyfikę nie są popularnym obiektem badań naukowych.

Jedną z najczęściej stosowanych metod jest HIPEC (Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy), czyli podgrzewana chemioterapia podawana bezpośrednio do jamy brzusznej. W przypadkach, gdy pacjenci nie kwalifikują się do HIPEC, stosuje się alternatywną metodę – PIPAC (Pressurized Intraperitoneal Aerosol Chemotherapy), która polega na podawaniu chemioterapeutyku w formie aerozolu.

Od 2018 roku, prof. Agata Mikołajczyk-Martinez współpracuje z prof. Verią Khosrawipour, prowadząc badania nad nowymi metodami leczenia nowotworów otrzewnej. Ich wspólne prace obejmowały m.in. testowanie możliwości wykorzystania liposomów, które mogą być aktywowane ultradźwiękami w wybranych miejscach, co pozwala na precyzyjne dostarczanie leków tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. To innowacyjne podejście ma potencjał, aby ograniczyć skutki uboczne i zwiększyć skuteczność terapii.

Dehydratacja w hipertermii – innowacyjna metoda terapeutyczna

W wyniku dalszej współpracy testowano możliwość dodania do znanej już hipertermii i chemioterapii, niestosowanego wcześniej czynnika terapeutycznego jakim jest dehydratacja. Metoda ta polega na czasowym odwodnieniu i podgrzaniu komórek nowotworowych przed podaniem chemioterapeutyku, co zwiększa jego przenikalność i skuteczność.

Pierwsze testy zostały przeprowadzone na modelach in vitro, a obecnie zespół badaczy pracuje nad prototypem urządzenia, które umożliwi przeprowadzenie tej procedury w badaniach na modelu zwierzęcym. To pozwoli na weryfikację skuteczności i bezpieczeństwa innowacyjnej metody.

Badania prof. Mikołajczyk-Martinez, choć znajdują się jeszcze w fazie przedklinicznej, niosą ogromny potencjał i mogą w przyszłości wpłynąć na życie tysięcy pacjentów na całym świecie. Badaczka została zaproszona do sieci naukowców europejskich zajmujących się nowotworami otrzewnej i opłucnej (EUROpean network on MAlignant diseases of Pleura and Peritoneum – EUROMAPP), pod przewodnictwem prof. Michaela Bau Mortensena z Danii. Konsorcjum to prowadzone jest w ramach Europejskiej sieci COST ( European Cooperation in Science and Technology) i skupia najlepszych europejskich naukowców w obrębie danego tematu w celu nawiązywania międzynarodowych współprac badawczych.

W 2022 roku projekt Agaty Mikołajczyk-Martinez optymalizacji nowej metody leczenia nowotworów otrzewnej metodą wewnątrzotrzewnowej hipertermii i dehydratacji gazowej skojarzonej z chemioterapią w aerozolu był jednym z projektów, które zwyciężyły w XIII edycji konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER. Na jego realizację badaczka otrzymała 1,5 mln zł.

Artykuły wiadomości ze świata nauki ukazują się w ramach cyklu popularyzującego naukę na stronie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.
Logotyp Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika
Międzynarodowość, Interdyscyplinarność, Wysoka Jakość Nauczania

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika (SGMK) jest uczelnią publiczną, która została założona w 2023 roku w 550. rocznicę urodzin –najwybitniejszego z polskich uczonych Mikołaja Kopernika. SGMK realizuje działalność naukową, badawczą i dydaktyczną dostosowując nauczanie do wyzwań przyszłości i bieżących potrzeb rynku, integrując wiedzę z różnych dyscyplin nauki i nawiązując współpracę z najlepszymi naukowcami i specjalistami z Polski i świata.

Przejdź do treści