Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Przyszłość prawa: interdyscyplinarne spojrzenia – III Konferencja Młodych Naukowców na Kolegium Nauk Prawnych SGMK

Pamiątkowe zdjęcie studentów i wykładowców w sali Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

20 czerwca 2026 r. w siedzibie Kolegium Nauk Prawnych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika przy ul. Fryderyka Chopina 6 w Lublinie odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców „Przyszłość prawa: interdyscyplinarne spojrzenia”. W wydarzeniu wzięli udział doktoranci i młodzi badacze z kilku polskich uczelni, w tym Akademii Zamojskiej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Grupa osób na wspólnym zdjęciu w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika na tle logo uczelni.

Dwie sesje, dwadzieścia dwa wystąpienia

Obrady podzielono na dwie sesje, każda prowadzona równolegle w dwóch salach: plenarnej i dziekańskiej. W sesji pierwszej, moderowanej w sali plenarnej przez dziekana Kolegium, prof. Fabrizio Giulimondiego, wystąpiła m.in. Isabel Bellini, prezentując referat „Between Law and Politics: Human Rights Challenges and Future Perspectives in the Interpol Red Notice System”. W tej samej sesji Aleksander Kuś (SGMK) mówił o regulacjach przeciwdziałania praniu pieniędzy, Łukasz Duda (Akademia Zamojska) o zagrożeniach dla prawa do prywatności wynikających z rozwoju sztucznej inteligencji, a Kamil Sypek (SGMK) o ochronie inwestorów przed missellingiem w funduszach inwestycyjnych.

W sali dziekańskiej, którą moderował ks. dr Paweł Lewandowski, prodziekan Kolegium, referaty dotyczyły m.in. etyki mediacji (Angelika Kozłowska, Akademia Zamojska), nadzoru korporacyjnego w spółkach publicznych (Anna Szwed, SGMK) oraz koncepcji „prawa kwantowego” w doktrynie prawnej, którą przedstawiła Solomiia Kira (SGMK). Sesję zamknęło wystąpienie samego ks. dr Lewandowskiego, dotyczące modeli finansowania etatów kapelańskich w siłach zbrojnych wybranych państw NATO.

W drugiej sesji, w sali plenarnej moderowanej przez dr Ryszarda Pankiewicza, prof. Akademii Zamojskiej, dyskutowano o sharentingu i komercjalizacji wizerunku dzieci w mediach społecznościowych (Michalina Brach-Niedziela), patostreamingu jako wyzwaniu dla wymiaru sprawiedliwości (Wiktoria Michalec) oraz odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez systemy sztucznej inteligencji (Emilia Bala). W sali dziekańskiej, prowadzonej przez dr Macieja Andrzejewskiego, mówiono m.in. o instytucji najmu okazjonalnego (Bartosz Niedziela, SGMK) oraz o ontologicznych podstawach praw człowieka (Michał Fredyk, UKSW).

Otwarcie konferencji i przesłanie do młodych naukowców

Konferencję otworzył prof. Fabrizio Giulimondi, dziekan Kolegium Nauk Prawnych i przewodniczący komitetu naukowego wydarzenia. W przemówieniu skierowanym do doktorantów odniósł się do roli sztucznej inteligencji w pracy badawczej, przestrzegając przed powierzaniem jej zadań wymagających samodzielnego myślenia. „Nie zlecaj swojej inteligencji sztucznej inteligencji” — powiedział, zachęcając uczestników do stawiania pytań i traktowania błędu jako elementu procesu naukowego.

Uczestnicy konferencji w sali przed prelegentem i ekranem z transmisją wideo. W tle polskie flagi.

Przejdź do treści