Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę polskiego satelitę EagleEye

Satelita EagleEye

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX Elona Maska wyniosła 16 sierpnia br. na orbitę największego jak dotąd i najbardziej zaawansowanego polskiego satelitę EagleEye. Start rakiety miał miejsce o 20:56 czasu polskiego w Kalifornii, odłączenie satelity nastąpiło ok. godz. 22:14.

Moment wystrzelenia był transmitowany na żywo. Całość można obejrzeć pod tym linkiem. Separacja przebiegła pomyślnie. Kluczowy kamień milowy misji, jakim było nawiązanie łączności z satelitą, również zakończył się sukcesem. W najbliższym czasie zespół Creotech Instruments skoncentruje się na testach i kalibracji podzespołów satelity w rzeczywistych warunkach kosmicznych. Będzie to istotny etap, który pozwoli na pełne uruchomienie wszystkich funkcji satelity oraz przygotowanie go do realizacji zadań operacyjnych.

Satelita EagleEye
Źródło: Creotech Instruments SA

Uzyskiwane dzięki EagleEye zdjęcia, według przewidywań, będą miały nadzwyczaj wysoką rozdzielczość – sięgającą rzędu 1 metra na piksel. Zdjęcia te będą wykonywane zarówno w świetle widzialnym, jak i podczerwonym. Satelita waży 55 kg i po rozłożeniu paneli słonecznych ma rozmiary 55 cm x 150 cm x 90 cm.

Satelita EagleEye
Źródło: Creotech Instruments SA

Satelita EagleEye został stworzony przez konsorcjum przemysłowo-naukowe, którego liderem jest Creotech Instruments SA, a członkami firma Scanway SA oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Firma Creotech odpowiadała za budowę platformy satelitarnej nazwanej HyperSat (to na niej umieszczane są wszystkie komponenty), a także za integrację satelity. Firma Scanway SA zbudowała teleskop, który z wysokości ok. 350 km przyglądał się będzie powierzchni Ziemi. CBK PAN opracowało komputer obsługujący teleskop i algorytmy kontrolujące satelitę.

Scroll to Top
Skip to content