Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Spotkanie Rektor SGMK z Fredem Schmidtem, wnukiem prof. Jana Czochralskiego

Prof. Gertruda Uścińska, p.o. Rektora Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika spotkała się z Fredem Schmidtem, wnukiem prof. Jana Czochralskiego, wielkiego polskiego uczonego, którego dokonania zmieniły świat i nadal są powszechnie wykorzystywane. Bez jego odkrycia nie byłoby całej współczesnej elektroniki.

Prof. Jan Czochralski był chemikiem, metaloznawcą i wynalazcą. To jeden z kilku najbardziej znanych na świecie polskich naukowców. Z jego bogatego dorobku naukowego wśród najważniejszych osiągnięć należy wskazać radiomikroskop, stop do łożysk kolejowych znany jako „metal B” oraz tzw. metodę Czochralskiego otrzymywania monokryształów, dzięki której nazwano go „ojcem współczesnej elektroniki”. 

Dorobek naukowy Jana Czochralskiego obejmuje ponad sto publikacji, dwie monografie, kilkadziesiąt patentów i tysiące stron raportów uważanych za tajne. Jednym z głównych zainteresowań Czochralskiego była krystalografia. Już w 1913 roku, w swojej pierwszej publikacji, przedstawił „technologiczne wnioski z krystalografii metali”.

Dość szybko zauważono, że opracowana przez prof. Czochralskiego metoda nadaje się do otrzymywania monokryształów najpierw metali, potem półprzewodników. W kwietniu 1954 r. zespół z Texas Instruments skonstruował pierwszy tranzystor z kryształu krzemu wyhodowanego metodą Czochralskiego. Od tego czasu ilość produkowanego w ten sposób krzemu zaczęła rosnąć lawinowo. W ten sposób rozpoczęła się zawrotna kariera metody – bez niej nie byłoby możliwe tanie otrzymywanie krzemu – podstawowego składnika współczesnej elektroniki, od tranzystorów po układy scalone.

Jan Czochralski był nie tylko naukowcem, ale prowadził także ożywioną działalność jako mecenas kultury. W Warszawie jego dom przy ul. Nabielaka 4 był małą galerią sztuki i znanym salonem ówczesnej stolicy.

Profesor Jan Czochralski wyprzedził swoją epokę o całe dekady. Za granicą jest wymieniany na równi z Mikołajem Kopernikiem i Marią Curie-Skłodowską. Monokryształy krzemu są podstawą budowy układów elektronicznych. Metodą opracowaną przez wybitnego Polaka prof. Czochralskiego zwanego ojcem elektroniki produkuje się 90 proc. monokryształów krzemu (wcześniej też germanu).

Scroll to Top
Skip to content