Prof. Gertruda Uścińska, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, na zaproszenie Prezydenta RP, wzięła udział w konsultacjach w sprawie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Spotkanie odbyło się w dniu 5 maja br. w Pałacu Prezydenckim.
Prezydent RP Andrzej Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli strony społecznej Rady Dialogu Społecznego, by porozmawiać o uchwalonej pod koniec kwietnia przez Sejm RP ustawie o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Ustawa – zakładająca obniżenie wysokości składki zdrowotnej, jaką płacić mają przedsiębiorcy – oczekuje na podpis Prezydenta RP.
– Istotne jest to, że ta ustawa nie została skonsultowana z Radą Dialogu Społecznego, co uważam za sytuację nie do przyjęcia – powiedział Prezydent Duda, otwierając dyskusję. – W związku z tym jako ten, który sprawuje swoisty patronat nad RDS, chciałem przed podjęciem decyzji usłyszeć Państwa zdanie.
Jak dodał, sytuacja jest specyficzna, bo ze strony dwóch największych central związkowych, które często nie zgadzają się ze sobą czyli OPZZ i NZSS „S” nadeszły „praktycznie jednobrzmiące apele, które domagają się zablokowania ustawy”.

– Przynajmniej część podmiotów związana z rynkiem przedsiębiorców ma z kolei zdanie odmienne – dodał. – Są dwa punkty widzenia, chciałem więc bezpośrednio wysłuchać Państwa głosu. Prezydent RP – ubolewając nad trybem procedowania ustawy przez rząd – zaznaczył, że konsultacje w tej sprawie są dla niego naprawdę istotne.

W poniedziałkowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli udział przedstawiciele strony związkowej (NSZZ Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych) wraz z ekspertami oraz przedstawiciele organizacji pracodawców (Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Konfederacja Lewiatan, Związek Rzemiosła Polskiego, Związek Pracodawców Business Centre Club, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Polskie Towarzystwo Gospodarcze), a także członkowie prezydenckich Rad: ds. Ochrony Zdrowia oraz ds. Społecznych.




–
Sejm RP przyjął ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw 4 kwietnia 2025 roku. Dokument został przekazany do podpisu Prezydenta RP, który ma czas na podjęcie decyzji w tej sprawie do 15 maja 2025 roku.