Eksploracja Księżyca będzie wymagała maksymalnego korzystania z jego zasobów – np. księżycowej „gleby”, czyli regolitu. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, we współpracy z wrocławską spółką Four Point opracowali koncepcję urządzenia do jego przesiewania/sortowania, które pozwoli wykorzystywać najdrobniejsze ziarna do produkcji regolitowych cegieł. Licencję na to rozwiązanie wykupiła amerykańska firma Astroport Space Technologies.
Koncepcja urządzenia powstała jako jedna z technologii w ramach dużego projektu przygotowania lądowiska do startów i lądowań na Księżycu. Zleciła go NASA, a zadania podjęła się amerykańska firma Astroport Space Technologies.
Opracowanie ma objąć szczegółowy opis stałej infrastruktury koniecznej do ciągłych operacji na powierzchni Srebrnego Globu – w tym transportu, wydobycia zasobów i potencjalnej działalności przemysłowej.
Idea jest taka, by maksymalnie wykorzystać to, co jest dostępne na miejscu, dlatego księżycowy regolit jest przewidziany jako materiał budowalny. Astroport Space Technologies opracował już technologię spiekania drobnych cząstek tej skały i kształtowania w płyty/cegły do budowy – w tym przypadku – księżycowego lądowiska (to technologia o nazwie Lunatron Bricklayer). Konieczne będzie jednak odpowiednie przygotowanie materiału do całego procesu – czyli odsianie drobnych ziaren księżycowej skały od większych kamieni.
Wspólny wynalazek zespołu z Wydziału Mechanicznego i firmy Four Point jest już chroniony zgłoszeniem patentowym (jako „Wirnik separatora odśrodkowego i sposób przesiewania materiałów sypkich w seperatorze odśrodkowym”). Astropost Space Technologies wykupiła licencję na jego wykorzystanie i obecnie planuje pierwsze testy na prostych modelach urządzenia.