Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało polski model językowy PLLuM oraz plan jego rozwoju. PLLuM (Polish Large Language Model) to rodzina modeli sztucznej inteligencji, która pozwala przetwarzać i generować teksty w języku polskim.
PLLuM to nie pojedynczy model, lecz cała rodzina modeli o różnych zastosowaniach. Składa się z 18 wersji różniących się liczbą parametrów oraz przeznaczeniem. Modele te można podzielić na: bazowe – przechodzą adaptację językową i rozumieją język polski oraz instrukcyjne – trenowane do wykonywania konkretnych zadań na podstawie instrukcji.
Projekt realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, które jest właścicielem wyników i kontroluje rozwój PLLuM. Projekt realizowany był do tej pory przez konsorcjum sześciu podmiotów, w skład którego wchodzą:
- Politechnika Wrocławska (lider projektu)
- Instytut Podstaw Informatyki PAN
- Instytut Slawistyki PAN
- Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK-PIB)
- Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI-PIB)
- Uniwersytet Łódzki
PLLuM w administracji publicznej
W 2025 roku modele PLLuM trafią do wybranych instytucji publicznych, a ich pierwszym wdrożeniem będzie integracja z aplikacją mObywatel. Dzięki temu użytkownicy będą mogli szybciej uzyskiwać odpowiedzi na pytania związane z procedurami urzędowymi.
Co dalej? Przyszłość ekosystemu AI w Polsce
Projekt PLLuM to dopiero początek budowy polskiego ekosystemu AI. Kolejne kroki to:
- Wdrożenia w administracji – testowanie i dostosowywanie modeli do urzędowych zastosowań.
- Konsorcjum Hive – nowa inicjatywa AI w Polsce, która ma rozwijać PLLuM oraz kolejne modele.
- Integracja z systemami wyszukiwania – w przyszłości PLLuM będzie mógł korzystać z aktualnych danych internetowych.
Ministerstwo Cyfryzacji przyzna konsorcjum dotację w wysokości 19 mln zł na dalszy rozwój projektu. Lider konsorcjum HIVE – Ośrodek Badań nad Bezpieczeństwem SI w NASK – będzie koordynować prace wdrożeniowe PLLuM w usługach administracji publicznej.
W 2025 r. do konsorcjum PLLuM dołączy Centralny Ośrodek Informatyki, który będzie wdrażać model, jako narzędzia dla urzędników i w mObywatelu. W aplikacji pojawi się wirtualny asystent, który ułatwi obywatelom korzystanie z usług administracji publicznej. Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH będzie natomiast dostarczać mocy obliczeniowych pod uczenie modeli i ich udostępnianie. Cyfronet AGH dysponuje nowoczesną infrastrukturą obliczeniową w tym najszybszym superkomputerem w Polsce.
Rozwój projektu oraz zaangażowanie nowych partnerów – Centralnego Ośrodka Informatyki i CYFRONET-u, torują drogę do jeszcze szerszego zastosowania AI w życiu codziennym.
PLLuM jest dostępny na stronie: http://pllum.clarin-pl.eu. Modele można pobrać na Hugging Face.