Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

MBA

Pierwsza edycja MBA (Master of Business Administration) Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika realizowana była we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim oraz Akademią Kopernikańską i została zakończona w marcu 2024 roku.

logo SGMK

Master of Business Administration

Celem studiów MBA SGMK jest dostarczanie uczestnikom aktualnej, tematycznej wiedzy opartej na praktycznych doświadczeniach. Wykłady i seminaria prowadziło grono uznanych w Polsce i na świecie praktyków rynku.

Program studiów MBA dedykowany przedstawicielom kadry zarządzającej – członkom organów statutowych, dyrektorom spółek handlowych i menedżerom, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę z dziedziny ekonomii, finansów i bankowości – ze szczególnym uwzględnieniem bankowości centralnej.

Oferowane przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika studia MBA zapewniają absolwentom prestiżowe kwalifikacje menedżerskie oraz dostęp do unikatowego zasobu wiedzy.

Pierwsza edycja studiów MBA została zatytułowana „Bankowość i system finansowy”.

✉️Kontakt: mba@sgmk.edu.pl

Uroczyste wręczenie dyplomów i zakończenie pierwszej edycji studiów podyplomowych Masters of Business Administration (MBA) Bankowość i System Finansowy 2023/2024 – SGMK

Dowiedz się więcej >>Akademia NBP

Opinie uczestników

Adam, dyrektor w banku komercyjnym:

Studia MBA, to „głębokie zanurzenie” w system finansowy i bankowość centralną. Niezwykle ciekawy materiał, prezentowany interdyscyplinarnie przez wybitne osobowości światowego TOPu naukowców oraz praktyków. To także networking i nawiązane relacje, które z nami zostaną, po tej niesamowitej intelektualnej przygodzie. Zdecydowanie polecam!

 

Bartosz, pracownik banku komercyjnego:

Studia MBA „Bankowość i system finansowy” postrzegam jako unikatową na polskim rynku możliwość pozyskania merytorycznej wiedzy w zakresie przedmiotu studiów. Co w mojej opinii istotne, na szczególne wyróżnienie zasługuje międzynarodowa kadra wykładowców z wielu prestiżowych i światowej klasy uczelni, a także inni – liczni prowadzący – którzy ze względu na zajmowanie wysokich stanowisk mieli szanse współtworzyć nie tylko europejskie rynki finansowe. Wyjątkową merytorycznie wartość gwarantuje ponadto kadra banku centralnego, jako pełniącego szczególną rolę w systemie bankowym – przez co przedstawiciele NBP doskonale wpisują się tematykę studiów. Uważam, że studia MBA „Bankowość i system finansowy” mogą stanowić istotny wyróżnik dla osób związanych zawodowo z bankowością/ rynkiem finansowym i umożliwiają nawiązanie nowych i perspektywicznych kontaktów zawodowych i prywatnych.

 

Julia, naukowiec, przedsiębiorca:

Cieszę się, że zdecydowałam się wziąć udział w studiach MBA. Wysoka jakość. Spotkania prowadzą praktycy i naukowcy, specjaliści którzy współtworzą system finansowy, bankowość i infrastrukturę informacyjną na której te bazują. Czego chcieć więcej?! Informacje ze źródeł są najlepsze, jeśli ma się taką okazję. Jestem niewymownie zadowolona z możliwości spotkań z nimi i uczenia się od nich. Globalna perspektywa. System finansowy wiąże ze sobą cały świat. Dlatego z dużą satysfakcją przyjmuję międzynarodową kadrę wykładowców. Rozmawiamy z nimi o współpracy międzynarodowej w zakresie bankowości i finansów, dyskutujemy nad rozwiązywaniem specyficznych problemów pojawiających się globalnie. Zżyta ze sobą społeczność. Niezależnie czy wykłady/seminaria prowadzone są w przestronnej sali NBP czy kameralnych salach SGMK, kilka razy dziennie spotykamy się w komfortowo przygotowanej przestrzeni kuluarowej przy dostępnej kawie i przekąskach / obiedzie, żeby poznawać się bliżej i zacieśniać więzy. Kontakty na całe życie. Nie tylko uczestnicy studiów związują ze sobą swoje losy. Prowadzący spędzają z nami czas między zajęciami, są dostępni i chętni do współpracy. Z przyjemnością obserwowałabym jak tworzyłyby się projekty w których studenci rozwiązywaliby realne problemy występujące w świecie.

 

Marek, ekspert bankowość inwestycyjna:

Studia MBA „ Bankowość i System Finansowy” postrzegam jako bramę do zdobycia zaawansowanej wiedzy z zakresu bankowości. Międzynarodowa Kadra wykładowców, ich wiedza oraz praktyczne doświadczenie są inspirujące i kształtują nasze zrozumienie skomplikowanych zagadnień bankowości. Różnorodność perspektyw i globalny kontekst, jaki przynieśli ze sobą ,wzbogacają moje spojrzenie na świat finansów. Słowa uznania kieruję dla pracowników NBP, którzy zdecydowali się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Ich praktyczna wiedza na temat regulacji, zarządzania polityka monetarną oraz dynamiki rynków finansowych jest bezcenna i nadała studiom autentyczny charakter, łącząc teorie z praktyką.

 

Lilianna, Product Manager w banku komercyjnym:

Studia MBA „Bankowość i system finansowy” są dla mnie wyjątkowym doświadczeniem edukacyjnym i rozwojowym. Zakres wiedzy z tematu bankowości, finansów oraz ekonomii jaki poznaję w trakcie zajęć odpowiada moim oczekiwaniom oraz jest przedstawiony w sposób inspirujący. Kadra wykładowców to międzynarodowa elita naukowców, praktyków i ekspertów. Stałym elementem zajęć są wykłady prowadzone przez specjalistów banku centralnego, co moim zdaniem doskonale wpisuje się w merytoryczny i praktyczny zakres studiów oraz dodaje unikalnej rangi całemu projektowi jakim jest Akademia NBP. Bezcenną wartością dodaną są dla mnie relacje z innymi uczestnikami studiów. Uczelnia stworzyła idealną atmosferę do kreowania skutecznego i wyjątkowego networkingu.

Wykładowcy MBA „Bankowość i system finansowy”
| Edycja 2023/2024 r.
Roczne studia podyplomowe MBA (Master of Business Administration) 


Prof. Harold James, Princeston University

Prof. dr hab. Grażyna Ancyparowicz, były członek Rady Polityki Pieniężnej

Prof. dr hab. Henryk Wnorowski, członek Rady Polityki Pieniężnej

Prof. Fabio Ghironi, University of Washington

Prof. Barry Eichengreen, University of California, Berkeley

David Marsh, OMFIF

Dr. Aaron Mehrotra, BIS

Dr. Oleksiy Kryvtsov, Bank of Canada

Dr. Stefan Ingves, Toronto Centre

Ian Begg, Professional Research Fellow at the European Institute, London School of Economics and Political Science

Fabrizio Coricelli, Professor of Economics, Paris School of Economics- Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne

Birgit Niessner, Director, Economic Analysis and Research Department, Oesterreichische Nationalbank

Christos Pitelis, Head of the Department of International Business and Professor of International Business and Sustainable Competitiveness, University of Leeds

Mario Holzner, Executive Director, The Vienna Institute for International Economic Studies

Magdolna Sass, Director, Institute of World Economics, Centre for Economic and Regional Studies (Budapest)

Fabrizio Giulimondi, Uniwersytet Rzymski „La Sapienza”

Jiří Rusnok, Governor of the Czech National Bank

Paul De Grauwe, London School of Economics and the University of Leuven

Charles Goodhart, Chief Advisor to the Bank of England, London School of Economics

Iker Beraza, The State Economists Corps of the Spanish Civil Service

Dr hab. Jacek Kotłowski, zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Dr hab. Juliusz Jabłecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Ryzykiem Finansowym NBP

Ireneusz Dąbrowski, Rada Polityki Pieniężnej, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Dr Piotr J. Szpunar, dyrektor w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR)

Dr Bernard Smykla, radca prawny, Koordynator Zespołu Radców Prawnych w Departamencie Prawnym NBP

mec. Grzegorz Pastuszko, Uniwersytet Rzeszowski

Dr Michał Konopczak, pracownik Narodowego Banku Polskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Dr Piotr Bańbuła, naczelnik Wydziału Ryzyka Systemowego i Polityki Makroostrożnościowej w Departamencie Stabilności Finansowej Narodowego Banku Polskiego. Adiunkt w Szkole Głównej Handlowej

Dr Paweł Kowalewski, doktor nauk ekonomicznych. Pracuje w Departamencie Operacji Krajowych w Narodowym Banku Polskim

Dr hab. Juliusz Jabłecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Ryzykiem Finansowym w Narodowym Banku Polskim

Prof. Konrad Raczkowski, profesor nauk ekonomicznych, dr. hab. w zakresie zarządzania instytucjami publicznymi, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW

Prof. Paweł Smaga, doradca ekonomiczny w Departamencie Stabilności Finansowej w Narodowym Banku Polskim

Paweł Sobolewski, dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego w Narodowym Banku Polskim

Robert Klepacz, zastępca dyrektora departamentu Systemu Płatniczego w Narodowym Banku Polskim

Przemysław Hoppe, ekspert posiadający przeszło dwudziestoletnie doświadczenie w branży IT w środowiskach korporacyjnych opartych na ITIL/CMMI

Sebastian Ferdyn, dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji w Narodowym Banku Polskim

Dr Michał Gradzewicz, doradca ekonomiczny kierujący zespołem w Departamencie Analiz i Badań Ekonomicznych w Narodowym Banku Polskim.



Tematyka zajęć „Bankowość i system finansowy” MBA
| Edycja 2023/2024 r.
Roczne studia podyplomowe MBA (Master of Business Administration) 

 

prof. Harold James – „Central Bank Independence: Principles and Challenges”; „An End of Globalization?”.

Jiří Rusnok – „Recent inflation wave, Some lessons learnt for monetary policy”.

prof. Henryk Wnorowski – „Wprowadzenie do systemu finansowego”.

Dr. Aaron Mehrotra – „Fiscal policy and its interaction with monetary policy”.

prof. Barry Eichengreen – „Sanctions, De-Dollarization, and the Future of the International Monetary and Financial System”.

prof. Fabrizio Giulimondi – „Constitutional reform vescovi”.

David Marsh – „Financial, monetary and political stability: case studies from the Bank of England Two autumn upsets  30 years apart : Black Wednesday 1992, the UK ‘mini-budget’ 2022 – a comparative analysis”.

prof. Charles Goodhart – „Central Banking, Past, Present and Future”; „Central Banking Future Outlook and Problems”.

Dr. Oleksiy Kryvtsov – „Monetary policy and its communication: high-frequency effects on housing and stock markets”.

Dr. Stefan Ingves – „Some Governance Issues – How to run a central bank and other institutions”.

prof. Paul De Grauwe – „How to govern a monetary union. The case of the Eurozone”.

prof. Fabio Ghironi – „Aggregate and firm-level implications of economic sanctions, and the consequences of trade (dis)integration for monetary policy”.

Dr Iker Beraza – “Asset Management Companies or how to fight high NPL ratios inside the Eurozone”.

mec. Bernard Smykla, dr Grzegorz Patuszko – „Obieg informacji w systemie, tajemnica bankowa”.

mec. Bernard Smykla – „Rola NBP w ramach sieci bezpieczeństwa finansowego”.

dr Piotr Szpunar – „Podstawowe funkcje i podstawy prawne działania bankowego”.

dr Juliusz Jabłecki – „Strategiczna alokacja aktywów” oraz „Ocena efektywności inwestycyjnej”.

prof. Konrad Raczkowski – „Globalny system finansowy oraz System finansów publicznych w gospodarce”.

dr hab. Paweł Smaga, prof. SGH – „Ryzyko finansowe i ryzyko systemowe”.

Birgit Niessner, Director, Economic Analysis and Research Department, Oesterreichische Nationalbank – “Why do monetary policy and financial stability need good institutions?”.

Magdolna Sass, Director, Institute of World Economics, Centre for Economic and Regional Studies (Budapest) – „Indirect FDI and roundtripping FDI”.

Mario Holzner, Executive Director, The Vienna Institute for International Economic Studies – „Major Challenges for CESEE”.

Christos Pitelis, Head of the Department of International Business and Professor of International Business and Sustainable Competitiveness, University of Leeds – “Global Business Strategy”.

Fabrizio Coricelli, Professor of Economics, Paris School of Economics- Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne – “Monetary policy: New challenges in an era of large shocks”.

Iain Begg, Professional Research Fellow at the European Institute, London School of Economics and Political Science – “Completing a Genuine Economic and Monetary Union”.

Paweł Sobolewski, dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego w Narodowym Banku Polskim, członek Rady Nadzorczej KDPW_CCP S.A., autor publikacji o rynkach finansowych – „System płatniczy – systemy płatności i infrastruktura potransakcyjna rynków finansowych”.

Robert Klepacz, zastępca dyrektora departamentu Systemu Płatniczego w Narodowym Banku Polskim – „System płatniczy – instrumenty płatnicze, płatności gotówkowe i bezgotówkowe”.

dr hab. Jacek Kotłowski – „Prognozowanie i analiza danych”.

Przemysław Hoppe – „Wprowadzenie do cyberbezpieczeństwa i regulacji obejmujących sferę bankowości w zakresie cyberbezpieczeństwa”; „Wstęp do praktyki zwiększenia cyberbezpieczeństwa w środowisku firmowym oraz osobistym”.

dr hab. Ireneusz Dąbrowski – „Współczesne wyzwania dla bankowości”.

Sebastian Ferdyn – „Aspekty sztucznej inteligencji w bankowości”.

mec. Grzegorz Pastuszko – „Obieg pieniądza w gospodarce”.

dr Michał Gradzewicz – „Podstawy ekonomii monetarnej”.

Scroll to Top
Skip to content