Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Kolejny wykład noblisty w ramach “SGMK – Uniwersytetu Przyszłości” | prof. William E. Moerner ze Stanford wygłosił wykład dla studentów SGMK

Kolejny wykład specjalny dla studentów i doktorantów Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w ramach inicjatywy “SGMK – Uniwersytet Przyszłości” wygłosił profesor William E. Moerner, laureat Nagrody Nobla, Honorowy Członek Królewskiego Towarzystwa Chemicznego, profesor chemii Harry’ego S. Moshera oraz profesor fizyki stosowanej (za uprzejmością) na Uniwersytecie Stanforda.

Profesor Wiliam E. Moerner w wykładzie pod tytułem “Single Molecules and Light: Opening a Window into the Biological Nanoscale/Pojedyncze cząsteczki i światło: Otwarcie okna na biologiczną nanoskalę” przedstawił obszar badąń biologicznej nanoskali z wykorzystaniem pojedynczych cząsteczek i emitentów światła i szeroko znaczenie optycznego wykrywania pojedynczych cząsteczek oraz spektroskopii w kontekście badań naukowych. Omówił zagadnienia takie jak zjawiska związane z indukowanym migotaniem światła i wykorzystaniem mikroskopii aktywnej kontroli pojedynczych cząsteczek SMACM do obrazowania w super-rozdzielczości, czy anty-korelację nanoskalową w przebiegu infekcji i ogólny mechanizm replikacji genomu koronawirusa. 

Po wykładzie profesor Moerner zaprosił uczestników do zadawania pytań. W wykładzie i dyskusji brali udział studenci Szkoły Doktorskiej Kolegium Nauk Medycznych SGMK oraz studenci pozostałych kierunków SGMK, w tym uczestników studiów MBA.

 

Prof. William E. Moerner – Biografia

William E. Moerner, profesor chemii Harry’ego S. Moshera oraz profesor fizyki stosowanej (za uprzejmością) na Uniwersytecie Stanforda, jest szeroko uznawany za pierwsze optyczne wykrycie pojedynczej cząsteczki w skondensowanej materii w IBM Research (1989). Dr. Moerner uzyskał stopień doktora fizyki na Uniwersytecie Cornell w 1982 roku, po czym dołączył do IBM Research, aby opracować procesy holeburningu spektralnego w celu optycznego przechowywania danych w dziedzinie częstotliwości oraz fotorefrakcję do holografii. W 1995 roku został Distinguished Professor of Physical Chemistry na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, poszerzając swoje badania o systemy biologiczne i biofizykę. Przyjęty do kadry wykładowczej Katedry Chemii Uniwersytetu Stanforda w 1998 roku, pełnił funkcję przewodniczącego Katedry Chemii w latach 2011-2014. W ciągu swojej 28-letniej kariery akademickiej prowadził badania w dziedzinie chemii fizycznej, biofizyki oraz właściwości optycznych pojedynczych cząsteczek, aktywnie uczestnicząc w opracowywaniu obrazowania superrozdzielczego 2D i 3D oraz śledzenia pojedynczych cząsteczek w biologii komórkowej i naukach nanoskalowych, wraz z badaniami optycznymi pojedynczych cząsteczek fotosyntezy. Działalność profesora Moernera została szeroko uznana wieloma nagrodami, w szczególności Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii w 2014 roku “za rozwój mikroskopii fluorescencyjnej o superrozdzielczości”, która opierała się na detekcji pojedynczych cząsteczek oraz odkryciu migania i optycznej kontroli pojedynczych zielonych białek fluorescencyjnych w temperaturze pokojowej (1997). Dodatkowe nagrody obejmują Nagrodę Plylera w Spektroskopii Molekularnej, Nagrodę Wolfa w Chemii, Nagrodę Irvinga Langmuira w Fizyce Chemicznej, Nagrodę im. Petera Debye w Chemii Fizycznej oraz członkostwo w siedmiu krajowych i międzynarodowych towarzystwach naukowych.

Więcej informacji: Moerner Lab (stanford.edu), news.stanford.edu.

To już kolejny z cyklu wykładów specjalnych „SGMK – Uniwersytet Przyszłości”, które odbywają się w ramach ogólnouczelnianej współpracy Kolegiów Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. 

Dotychczas wykłady specjalne dla studentów i doktorantów SGMK poprowadzili m. in. prof. Joachim Frank (laureat Nagrody Nobla, Uniwersytet Columbia), dr Michael L. Brodie (Uniwersytet Harvarda i M.I.T.), prof.  John Tasioulas (Uniwersytet Oksfordzki), prof. Mark Coeckelbergh (Uniwersytet Wiedeński), Jonathan Brill (futurolog), dr. Ousmène Jacques Mandeng (ekspert Accenture i Harvard Review), Gerd Leonhard (futurolog, jeden z najlepszych mówców świata), Thomas Frey (futurolog, w rankingu Google najlepszy futurolog na świecie), czy prof. Peter C. Bishop (Uniwersytet w Houston).

„SGMK – Uniwersytet Przyszłości” to inicjatywa w obszarze jakości kształcenia, która ma na celu zapewnienie studentom w Polsce bezpośredniego dostępu do wiedzy wybitnych naukowców i specjalistów z całego świata, bez konieczności wyjeżdżania za granicę. Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w ramach „Uniwersytetu Przyszłości” umożliwia studentom udział w wykładach i organizuje zajęcia i warsztaty z naukowcami m. in. z Uniwersytetu Harvarda, Cambridge, Oxford, czy M.I.T., w tym wielu laureatów Nagrody Nobla, czy specjalistów i ekspertów światowych ośrodków naukowych, badawczych i doradczych.

 

SGMK – Uniwersytet Przyszłości

Scroll to Top
Skip to content